wap.tog-sim.dk
Vis tråd
[ Ruter ]
Problem med Einseidln
[jorgenandersen - 06/04/2009 01:10 ]
På det site jeg angav er ruten pakket i 7 rar-filer, på Trainsim.com er den ompakket i 2 rar-filer men fremgangsmåden er den samme. Med Winrar eller med en Winzip version der kan klare rar-filer (jeg har Winzip 12) pakker man den förste rar-fil ud, og den tager så alle de andre med og pakker dem ud i samme arbejdsgang. Denne måde at pakke/udpakke på finder man også på nogle Italienske sites, og jeg har ikke haft problemer med det.
Men jeg kan ikke genkende den readme fil som Totte har oversat, her er min egen oversættelse, selv om det er meget længe siden jeg har talt Tysk:
"Installation:
Xtracks v. 3.16 skal være installeret.
Newroads 3.2 skal være installeret. (Her er der en angivelse af hvor Newroads kan findes.)
Udpak arkivet (det göres som jeg beskrev ovenfor), kopier mapperne ROUTES og GLOBAL ind i hovedmappen for MSTS. Erfarne brugere kan pakke ud direkte i hovedmappen.
I mappen ROUTESEinsiedeln kör Installme.bat filen. Originalruterne skal være installerede.
Nu skulle man kunne köre på strækningen, der er aktiviteter og rullende materiel til download."
Dette har jeg gjort til punkt og prikke, og kommer ingen vegne.....
Jörgen i Colorado
[ Ruter ]
Problem med Einseidln
[jorgenandersen - 06/04/2009 00:44 ]
Jeg pröver den igen, og har Tösstal installeret. Jeg vender tilbage med opskriften på hvordan det skal göres.
Jörgen i Colorado
[ Ruter ]
Problem med Einseidln
[lbr40 - 06/04/2009 00:40 ]
Det er altså en rute, jeg ikke gider røre ved. :oops: Se bort fra mit tidl. indlæg.
[ Ruter ]
Problem med Einseidln
[totte - 05/04/2009 22:55 ]
Hej!
GOOGLE ÖVERSÄTTNING=
Einsiedeln linje er en udvidelse af Tösstalbahn.
Den Tösstalbahn du fandt i Rapperswil Winterthur ved Zürich Oberland.
Denne version giver dig mulighed for at fortsætte din rejse langs strækningen OB (Schweizerische Südostbahn) Rapperswil i Einsiedeln, den Mekka pilgrimsfærd, via Biberbrugg og Pfäffikon.
Pas på, efter installation Xtracks 3,16 og Newroad 3,2 (tilgængelig fra ASW), skal du kopiere indholdet af mappen golbal, som er i hans fil til mappen eller Global crash MSTS. .
Derefter kopiere den rute på ruten (dette alle vil forstå, (lol)) så begynde instalme. Bat.
I den anden del er der et materiale fil og en mappe aktiviteter. Hvis du installerer indholdet af "Paths" Aktiviteter på filen i mappestien af vejen og ... det vil ikke blive vist i MSTS.
Du kan også oprette sin egen måde ...
God vej og huske, at livet kan være smukt.
[ Ruter ]
Problem med Einseidln
[lbr40 - 05/04/2009 20:19 ]
Hej,
Nu ved jeg ikke, hvor gode I er til at læse den tyske ""readme"-fil, men ruten skal pakkes ud på en noget bestemt måde, som jeg prøver at finde ud af. Mere senere.... Det burde lade sig gøre, men indrømmet, det er en lidt speciel måde at "pakke" en rute på.
Dog tror jeg, at det er en flot rute i forhold til de billeder, der vises på hjemmesiden.
[ Ruter ]
Problem med Einseidln
[bl - 05/04/2009 18:56 ]
Kan det være, at det er fordi, du skal have installeret Tösstalbahn i forvejen?
Bjarne
[ Ruter ]
Problem med Einseidln
[jorgenandersen - 05/04/2009 17:44 ]
Den kan findes her:
URL
Jeg downloader den, pakker den ud, lægger den i min MSTS mappe, körer install filen 3 gange, og ruten dukker aldrig op i min MSTS menu.
Jörgen i Colorado
[ Ruter ]
Problem med Einseidln
[Dingo - 05/04/2009 10:14 ]
Hej
Nej kender den ikke, men kan du evt. smide et link?
Så vil jeg måske lige hente den ned og kigge på den.
[ Ruter ]
Problem med Einseidln
[jorgenandersen - 05/04/2009 05:06 ]
Jeg har downloaded en rute med dette navn fra et par sites, men jeg kan sq ikke få den til at virke, er der andre der har erfaringer med den?
Jörgen i Colorado

Tilbage til forum

* Tilbage til forsiden *