wap.tog-sim.dk
Seneste forumindlæg
[ Snik-Snak ]
YouTube Downloader
[Regionstog - 31/08/2009 21:17 ]
lbr40 skrev: Hej Jan, Du kan godt kopiere DVD-skivens mapper over på din PC, men du kan ikke kopiere eller flytte dele af indholdet tilbage til en ny skive. Dette forhindres af mappe-skrukturen på DVD-skiven. Dette skyldes den måde, hvorpå DVD-skiven er formateret på. Du har 2 muligheder: 1 - Overspil den/de filmsekvens(er) til en ny skive på en DVD-optager. Eventuelt brug et regigeringsprogram til at klippe sekvenserne sammen. 2 - Brug en video-captureenhed til at lave en MPEG2-fil af det du skal bruge, hvorefter du kan redigere det. MPEG2-formatet kan afspilles i Windiws Media Player v.11. At redigere i en DVD-optagelse kan være (er) en kompliceret affære. Hej Lorenz. Tak for dit svar. Jeg mente heller ikke at flytte indholdet over, men at capture dvd filmen over i en mappe, jeg er ikke god til at forklarer mig, beklager dette. Men tror det er meget nemmer at bruge DivX Converter den koster kun 19:99 $ en 105,- Bagefter kan jeg klippe det ud jeg skal bruge med movie maker.
[ Snik-Snak ]
YouTube Downloader
[lbr40 - 31/08/2009 20:58 ]
Hej Jan, Du kan godt kopiere DVD-skivens mapper over på din PC, men du kan ikke kopiere eller flytte dele af indholdet tilbage til en ny skive. Dette forhindres af mappe-skrukturen på DVD-skiven. Dette skyldes den måde, hvorpå DVD-skiven er formateret på. Du har 2 muligheder: 1 - Overspil den/de filmsekvens(er) til en ny skive på en DVD-optager. Eventuelt brug et regigeringsprogram til at klippe sekvenserne sammen. 2 - Brug en video-captureenhed til at lave en MPEG2-fil af det du skal bruge, hvorefter du kan redigere det. MPEG2-formatet kan afspilles i Windiws Media Player v.11. At redigere i en DVD-optagelse kan være (er) en kompliceret affære.
[ Real-Life-Tog ]
SJK´s Sommertog
[Rasmus - 31/08/2009 20:55 ]
museumstog har nu også flere gange siden kørt med 1001, men det er det vel egentlig en dårlig sammenligning mellem kommercielle tog og veterantog?
[ Real-Life-Tog ]
Veterantog på landets nyeste spor
[FC-leder - 31/08/2009 20:42 ]
For at rette tråden tilbage "på sporet", er her et billede fra igår:
[ Real-Life-Tog ]
IC4 kommer snart
[kenkari - 31/08/2009 18:28 ]
Nu sker der endelig noget igen: IC4 nu med 17 afgange mandag - torsdag - URL

næste 5 beskeder
tidligere 5 beskeder

* Tilbage til forsiden *