wap.tog-sim.dk
Seneste forumindlæg
[ Real-Life-Tog ]
Lille Syd og Svendborgbanen i udbud?
[wholle - 04/10/2009 13:17 ]
knudbe skrev: Og hvor stort var overskudet egentlig fÞr skat? Og hvor meget har DSB betalt i skat? (skatten er vel ogsÄ en form for udbytte nÄr der er tale om et statsejet aktieselskab) Resultat fÞr skat 739 mio. Betalt skat 181 mio.
[ Real-Life-Tog ]
Lille Syd og Svendborgbanen i udbud?
[knudbe - 04/10/2009 13:04 ]
wholle skrev: Greforb skrev: SÄ der er altsÄ ikke nogle aktionÊrer der skal have et afkast, der skal altsÄ ikke tjenes penge, sÄ formÄlet er blot at virksomheden servicerer den danske befolkning (og sÄ vil den nuvÊrende regering vist gerne have den hviler i sig selv, uden underskud). Hmm, hvorfor kan man sÄ i regnskabet for 2008 se at Transportministeriet har fÄet udbetalt 364 mio. kr i udbytte? Det kan da kun betyde at DSB lige som alle andre selskaber har en ejer som vil tjene penge. Elders var pengene vel blevet i DSB for at forbedere servicen for pasagerne! Og hvor stort var overskudet egentlig fÞr skat? Og hvor meget har DSB betalt i skat? (skatten er vel ogsÄ en form for udbytte nÄr der er tale om et statsejet aktieselskab)
[ Real-Life-Tog ]
Lille Syd og Svendborgbanen i udbud?
[wholle - 04/10/2009 12:35 ]
Greforb skrev: SÄ der er altsÄ ikke nogle aktionÊrer der skal have et afkast, der skal altsÄ ikke tjenes penge, sÄ formÄlet er blot at virksomheden servicerer den danske befolkning (og sÄ vil den nuvÊrende regering vist gerne have den hviler i sig selv, uden underskud). Hmm, hvorfor kan man sÄ i regnskabet for 2008 se at Transportministeriet har fÄet udbetalt 364 mio. kr i udbytte? Det kan da kun betyde at DSB lige som alle andre selskaber har en ejer som vil tjene penge. Elders var pengene vel blevet i DSB for at forbedere servicen for pasagerne!
[ Real-Life-Tog ]
Lille Syd og Svendborgbanen i udbud?
[knudbe - 04/10/2009 12:15 ]
"Dele af DSB kan laves til et aktieselskab og splittes op i datterselskaber. Det lÊgger transportministeren nu op til. Transportministeren lÊgger op til, at stÞrstedelen af DSBs opgaver og aktiver puttes i datterselskaber i aktieselskabsform - og disse datterselskaber kan sÊlges til private og eventuelt helt frasÊlges. " URL Der er efter min overbevisning her ikke et spÞrgsmÄl om "hvis det sker", men "nÄr det sker", og i sÄ fald vil der vÊre nogle investorer som skal have et afkast af deres investering.
[ Real-Life-Tog ]
Lille Syd og Svendborgbanen i udbud?
[Greforb - 03/10/2009 21:09 ]
Citat DSBs forretningsbestemmelser: "DSB er oprindeligt etableret 1848. DSB er en SelvstÊndig Offentlig Virksomhed stiftet 1. januar 1999 med trafikministeren som eneejer." SÄ der er altsÄ ikke nogle aktionÊrer der skal have et afkast, der skal altsÄ ikke tjenes penge, sÄ formÄlet er blot at virksomheden servicerer den danske befolkning (og sÄ vil den nuvÊrende regering vist gerne have den hviler i sig selv, uden underskud).

næste 5 beskeder
tidligere 5 beskeder

* Tilbage til forsiden *