wap.tog-sim.dk
Seneste forumindlæg
[ Generelt ]
Nyt materiel til ORTS/MSTS
[bl - 11/04/2011 21:50 ]
Hej Erich! Jeg skal lige minde dig om Mattæus Evangeliet Kapitel 7, vers 6. Bjarne
[ Generelt ]
Nyt materiel til ORTS/MSTS
[Bab - 11/04/2011 21:03 ]
Ja, men kan ikke benægte, at postvognen ikke har skygger. Men det siger intet om RW's påståede mangler eller begræsninger. Og jeg har set skygger fra vogne på andre vogne. Jeg har set skyggen bevæge sig i forhold til solen. Men hvad, jeg er jo ikke ekspert. Dem er der kun EN af. Bab
[ Generelt ]
Nyt materiel til ORTS/MSTS
[Ghosttrain - 11/04/2011 20:00 ]
Knud Be skrev: Det der med at skabe for mange knuder... mener du ikke dermed bare at du ikke ved noget om RailWorks? Det er denne bemærkning jeg kommenterer på. Jeg ser den faktisk som halvflabet, da du udtaler dig om noget du INTET ved om. Jeg kan sige med meget stor sikkerhed at Bjarne ved lige så meget om 3D design af rullende udstyr til RW som han ved om det samme til MSTS. Hvis du havde undersøgt en lille smule i forvejen, så ville du have vist at rigtigt mange designere af udstyr til RW har problemer med de dynamiske skygger. Du kan faktisk læse om det på de fleste RW sider. Hvis du så ellers havde kikket rigtigt på billederne, ville du opdage at det kun er godsvognene der har skygger, Litra P ( Postvognen ) har ingen skygger. Den er så heller ikke klar til DL, men det er til gengæld 8 stk fuldt fungerende Danske godsvogne.
[ Generelt ]
Nyt materiel til ORTS/MSTS
[knudbe - 11/04/2011 19:31 ]
Frankenstein skrev: Inden du nu kommer alt for godt igang med hvem der har viden om hvad Knud Be. Så kik en gang på det vedhæftede billede, det burde fortælle dig et eller andet. Jeg kan nu godt se skygger på nogen af de billeder, og der er også skygger ved lokomotivet længere henne... Men det var jo slet ikke det at det drejede sig om. Det som jeg tillod mig at undre mig over var hvorfor det blev sagt så definitivt at en udgave af vognen til RW ville komme uden dynamiske skygger. Hvorfor ikke bare lave dem? Det er jo annonceret, at der forventes en stor opdatering med dynamisk belysning, og derudaf kan man vel udlede at det også vil påvirke skyggerne. Så hvorfor bevidst foretage det fravalg, bare fordi man har den opfattelse at den nuværende version ikke kan håndtere det? Bjarne gav udtryk for at mit spørgsmål var negativt, og jeg synes også at du følger samme spor. Handler dette her ikke mere om at nogen ser rødt bare de ser mit navn, og derfor prøver at se alt fra min side som noget der skal bekæmpes? Jeg skriver ved gud ikke for at skrive noget negativt. Men det er vel tilladt at undres?
[ Generelt ]
Nyt materiel til ORTS/MSTS
[bl - 11/04/2011 15:48 ]
Og til sammenligning med Erichs billeder, taget i RW, er her et fra ORTS med dynamiske skygger slået til. Vognsiderne ligger helt i skygge, vognene kaster skygge på hinanden og toget kaster skygge på jorden. Og naturligvis drejer skyggen sig og bliver større eller mindre i løbet af dagen, afhængigt af årstiden og stedets breddegrad. Bjarne

næste 5 beskeder
tidligere 5 beskeder

* Tilbage til forsiden *