wap.tog-sim.dk
Seneste forumindlæg
[ Ruter ]
MZ IV førerbord
[Sølvpilen - 02/11/2009 21:14 ]
Nu vi er ved MZ førerrum, så husker jeg engang at have set et skilt på bagvæggen i førerrummet af en MZ, som viste en boremaskine eller noget. Det har år efter fået mig til at spekulere, da det må siges at være en noget speciel detalje... hvad skulle det skilt forestille at betyde? :P Jeg går ud fra at skiltet har eksisteret generelt i MZ førerrum. Eftersom det også er ved at være flere år siden (omkring midt 90'erne), kan jeg selvfølgelig have misforstået billedet.
[ Ruter ]
MZ IV førerbord
[Lokomotivet-lars - 02/11/2009 20:05 ]
Hvis jeg ikke tager meget fejl. så er det første billede taget på Fa banegård spor 5 eller 7. i forbindelse med kørsel af 87441-87454. Og det andet billede er en MZ på værlsted, for det mangler indkodningspanelet til ATC og toglængde
[ Ruter ]
MZ IV førerbord
[Meng - 02/11/2009 19:53 ]
HenrHans skrev: Meng skrev: Jeg vil spørge om nogle af jer har billeder af et MZ IV førerbord? På forhånd tak Hej, Her er et billede af førerbordet i MZ1460. /Henrik Hej Henrik. Er billedet taget i forbindelse med at du har kørt 1460, hvis ja hvilket tognummer? Jeg har også et billede.. Ved ikke om du kan bruge det. Også tak til dig Thomas :D
[ Ruter ]
MZ IV førerbord
[Thomas_ - 02/11/2009 19:22 ]
Jeg har også et billede.. Ved ikke om du kan bruge det. :)
[ Real-Life-Tog ]
Hvad er sådan en "himstregims"?
[carlove - 02/11/2009 17:47 ]
Jeg kan huske fra krigens tid på Varde st. at når et tog havde forladt Sig st. så slog den meldeklokke et antal slag, og når et tog havde forladt Guldager st. slog den også nogle slag, nogle af meldeklokkerne havde to klokkehvælvinger med hver sin lyd således at man kunne variere tonerne alt efter hvad de skulle betyde.

næste 5 beskeder
tidligere 5 beskeder

* Tilbage til forsiden *