wap.tog-sim.dk
Seneste forumindlæg
[ Aktiviteter ]
Danmarkturen
[Per-Sune Larsen - 15/04/2011 22:21 ]
hej hvor langt er du nået med act pakkerne mvh persune
[ Real-Life-Tog ]
IC4 kører ikke sammenkoblet
[MPedersen92 - 15/04/2011 20:07 ]
Det er ikke nok de er godkendt, de skal også testes individuelt, da det er en af de mange fejl de bliver leveret med fra Ansaldo..
[ Real-Life-Tog ]
IC4 kører ikke sammenkoblet
[Shinkansen - 15/04/2011 16:28 ]
Jeg er en flittig bruger af IC4-lyntoget fra Københavns Hovedbanegård klokken 13.50 mod Aalborg. Det var meningen, at IC4-lyntoget skulle bestå af to sammenkoblede IC4-togsæt. Men i virkelighedens verden består det ofte af blot et enkeltkørende togsæt, som så til gengæld er propfyldt, hvilket betyder, at mange bliver nødt til at stå op. Det er meget irriterende især i lyset af, at IC4 jo for længst er godkendt til at koble sig sig sammen. er der nogen, som har en forklaring?
[ Real-Life-Tog ]
DSBFirst truet af konkurs
[Jørgensen - 15/04/2011 00:02 ]
DSB er ikke noget aktieselskab men derimod det, der så pænt hedder en Selvstændig Offentlig Virksomhed. De fungerer i princippet som en almindelig virksomhed, men staten ejer dem altså direkte og behøver således ikke bekymrer sig om de regler, der gælder for aktieselskaber. DSB's overskud og statens malkning af det er i øvrigt begge temmelig teoretiske. DSB får nemlig i forvejen en kontraktbetaling, der langt overstiger overskudet. Pengene vandrer med andre ord bare frem og tilbage mellem to kasser, og staten får dybest set bare de overskydende penge fra kontraktbetalingen tilbage. Arriva får i øvrigt også kontraktbetaling, men det taler de af gode grunde ikke så højt om... Med venlige virksomhed-hilsner Leif Jørgensen
[ Real-Life-Tog ]
DSBFirst truet af konkurs
[Bab - 14/04/2011 23:30 ]
Staten er vel stadig hovedaktionær i DSB A/S? Og som sådan forventer de jo også et udbytte, ligesom i alle andre A/S. Og jeg tror, at der er mange udover trafikministeren, som er misinformeret eller slet ikke informeret. Skotterne har sikkert heller ikke vidst noget. Bab

næste 5 beskeder
tidligere 5 beskeder

* Tilbage til forsiden *