wap.tog-sim.dk
Seneste forumindlæg
[ Real-Life-Tog ]
Første passagertog i Danmark?
[morti - 09/02/2010 17:40 ]
Tak. Selve opgaven går ud på at skrive om et teknologisk gennembrud inden for perioden 1851-1914 i to forskellige fag fra hver sin falkultet (samfundsvidenskab, naturvidenskab og humaniora). Og jeg vil jo helst skrive om jernbaner eller tog. Derfor søger jeg information om store fremskridt inden for jernbanen i denne periode. Kan nogen oplyse mig om, hvornår de første elektrificerede tog i verden kørte og hvor. Hvis det er inden for denne periode, kan jeg skrive i fagene historie (humanistisk fag) og naturgeografi (naturvidenskabeligt fag) om el-driften.
[ Real-Life-Tog ]
Første passagertog i Danmark?
[bl - 09/02/2010 17:16 ]
morti skrev: Tak skal I have :) Kaj, der står ikke direkte i teksten, at togene kørte med passagerer, men det må man vel gå ud fra? Pelle, det ville være mig en stor hjælp, hvis du ville sende en litteraturliste :) I starten var banerne beregnet som "lystbaner" og kørte stort set udelukkende med passagerer. Godset kom til for alvor til senere. Og som Knud skriver, var den første bane anlagt i de gamle hertugdømmer. Bjarne
[ Real-Life-Tog ]
Første passagertog i Danmark?
[morti - 09/02/2010 17:06 ]
Tak skal I have :) Kaj, der står ikke direkte i teksten, at togene kørte med passagerer, men det må man vel gå ud fra? Pelle, det ville være mig en stor hjælp, hvis du ville sende en litteraturliste :)
[ Andet ]
Screenshots
[PB - 09/02/2010 15:44 ]
Mg-blandgods3.JPG er et fantastisk screenshot!
[ Real-Life-Tog ]
Første passagertog i Danmark?
[PB - 09/02/2010 15:39 ]
Hey Morten. Jeg skrev en god Dansk/Historie opgave om emnet, og regner selv med at tage noget lignende op igen her til AT. SÃ¥ hvis du er interesseret kan jeg sende dig en litteraturliste?

næste 5 beskeder
tidligere 5 beskeder

* Tilbage til forsiden *