wap.tog-sim.dk
Seneste forumindlæg
[ Ruter ]
TrollhÀttanrutten
[totte - 03/08/2010 22:43 ]
Hej! HĂ€r Ă€r lite mer filmsnuttar, NSB73b startar vid UpphĂ€rad och slutar vid ÄlvĂ€ngen som inte Ă€r klart. Snutten visar Ă€ven NygĂ„rd och Alvhem. Njut av filmen! URL
[ Real-Life-Tog ]
Reklame: TrainWiki
[knudbe - 03/08/2010 20:03 ]
Greforb skrev: Knudbe, hvorfor lÊgger du ud med at hagle ideen ned? Der er skam ikke tale om at hagle idéen ned, men hvis man skal starte sÄdan noget op, sÄ mÄ man vÊre forberedt pÄ selv at skulle lÊgge en masse energi i projektet og sÄ er det ikke en god start at skrive "Lige nu er der 0 artikler, sÄ jeg ville vÊre rigtigt glad hvis nogle ville hjÊlpe" Hvis man virkelig mener det seriÞst at starte et projekt op, sÄ er man ogsÄ nÞdt til at vise at man selv vil lÊgge den nÞdvendige energi i det. SÄ et udsagn i stil med "Lige nu er der 6 artikler, men det er et enormt arbejde, sÄ jeg ville vÊre rigtigt glad hvis nogle ville hjÊlpe" ville have vÊret meget bedre... Greforb skrev: Slutteligt er der en del mindre sider, som pt. er gÄet i stÄ. Hvilket understÞtter min pÄstand. Drivkraften pÄ et sÄdan site er nu en gang den person/persongruppe der administrere sitet. FÞrst nÄr sitet har nÄet en kritisk masse vil det vÊre interessant for frivillige bidragsydere. Hvis den kritiske masse ikke nÄs vil den gÄ i stÄ. SÄ initiativtagerne skal i gang med at skrive artikler (husk fotos) og dermed bevise at det menes seriÞst og ikke bare er endnu en dÞgnflue.
[ Real-Life-Tog ]
Reklame: TrainWiki
[NicPaHa - 03/08/2010 13:15 ]
God ide, faktisk. Det kan klares med WordPress tror jeg. Hvis jeg kunne finde nogle der ville skrive tingene, ville jeg da gerne ligge endnu et subdomÊne til rÄdighed, med WP-installation ..
[ Real-Life-Tog ]
Reklame: TrainWiki
[Greforb - 03/08/2010 12:50 ]
Knudbe, hvorfor lÊgger du ud med at hagle ideen ned? Ikke specielt motiverende. NÄ, men jeg synes det er en rigtig god ide, Rom blev ikke bygget pÄ een dag. En anden god ide ville vÊre en nyhedsside kun til tognyheder, med fokus pÄ danske tog, gerne skrevet af en insider hos f.eks. DSB eller BaneDK. Det krÊver bare temmelig meget at opdatere hele tiden. Jeg synes det er enormt svÊrt at finde eet sted der opdateres dagligt med nyhederne om banen. Der er transportnyhederne.dk som koster kassen, sÄ er der Banekredsen, som ikke opdateres sÊrlig ofte og sÄ er der dsb og banedks sider der heller ikke opdateres ret ofte. Slutteligt er der en del mindre sider, som pt. er gÄet i stÄ.
[ Real-Life-Tog ]
SĂŠrtog til Gedser
[knudbe - 03/08/2010 01:16 ]
Ah, misforstÄelsen skyldes nok at Andersj ikke havde skrevet klubbens navn med stort begyndelsesbogstav :)

næste 5 beskeder
tidligere 5 beskeder

* Tilbage til forsiden *