wap.tog-sim.dk
Seneste forumindlæg
[ Aktiviteter ]
Køreegenskaber efter sammenkobling
[knudbe - 16/12/2008 18:36 ]
Er begge togsæt fra samme udvikler? Hvis det er tilfældet, så kunne det være at du skulle prøve at få vedkommende til selv at teste den konstellation.
[ Real-Life-Tog ]
Musik til den store guldmedalje?
[PB - 16/12/2008 18:14 ]
Laver vekselretteren jævnstrøm om til vekselstrøm?
[ Real-Life-Tog ]
Musik til den store guldmedalje?
[karsten-mz - 16/12/2008 18:09 ]
På nyere tog er banemotorerne (elmotorer der driver togets aksler) asynkronmotorer. De bliver forsynet af en frekvensstyret vekselretter, som fx for s-togene varierer mellem 0 og 400 Hz. Denne vekselretter hyler når toget kører. Jeg kender ikke opbygningen af EGerne. Men som fleizch også siger er det garanteret vekselretteren som siger sådan. Hvorfor EGens vekselretter hyler så tydeligt i trin ved jeg ikke. Hilsen Karsten
[ Real-Life-Tog ]
Musik til den store guldmedalje?
[Kurt666 - 16/12/2008 14:39 ]
Jeg mener det er vekselretterne der siger de lyde , og rygtet vil faktisk vide at da de var under afprøvning nede i Tjekkiet inden levering blev DSB som dengang købte maskinerne tilbudt at få disse toner til at spille "der er et yndigt land" ved igangsætning , da man åbenbart kunne ændre disse "toner" ... men det blev vist lige en kende for "liret" .... Fleizch Lkf ved Railion
[ Real-Life-Tog ]
Musik til den store guldmedalje?
[ic3dk - 16/12/2008 13:54 ]
ThomasH skrev: Hold da fast.. så skal der noget tryk til, hvis man skal i stilling 8 for at trykke vogne sammen. :) Lokomotivet kunne heller ikke stå fast. Det endte med den lavede hjulslip og lavede nogle gevaldige fuger i skinnen. Efterfølgende måtte det hele kobles sammen igen, og trækkes ud på et mindre krum spor af et andet lokomotiv. Der kunne det hele så skilles af.

næste 5 beskeder
tidligere 5 beskeder

* Tilbage til forsiden *