wap.tog-sim.dk
Seneste forumindlæg
[ Real-Life-Tog ]
Prøvekørsel MZ.
[svadosa - 19/12/2008 00:09 ]
PeterFrost skrev: Laurits - Så forklar mig lige hvorfor det er jeg har en film på min hjemmeside med én el-bremsene ME foran en MZ3 tilbage da man lavede maskiner til Australien... ? Den film kan jeg ikke finde? PeterFrost skrev: Og forklar også hvordan man laver en togsprængning når MZ'en skubber på ME'en. Der gik jo også en ME bagerst? PeterFrost skrev: Jeg har et tilføjende bud, der går på man så kunne slippe for omløb i Sorø. Da man kørte de første kørte man til Ringsted, her var der bedreplads til omløb. !
[ Real-Life-Tog ]
Godsbaner
[J.C - 18/12/2008 23:29 ]
Horsecreek skrev: Hvad var det for en afstemning? Det var vel ikke den på dansk natur fredninds hjemmeside, der allerede har været i gennem den politiske mølle? Afstemningen tillægges ikke den store værdi. Byrådet i Næstved følger den anbefaling som trafikselskabet Movia indgav i sit høringssvar helt og holdent. Movia har, sammen med VL og Region Sjælland, undersøgt hvad det vil koste at reaktivere strækningen og indkøbe materiel til en køreplan der ligner den der køres efter på de øvrige lokalbaner under VL (Timedrift tilnærmelsesvis halvtimes drift i myldretiden). Prisen for at genskabe baneinfrastrukturen med tilhørende spor, signal, overkørsels og stationsanlæg, samt indkøb af materiel, kræver en samlet anlægssum på ca. 500 mio. kr. Regionen vil ikke i den nære fremtid være i stand til at skabe det økonomiske grundlag for en sådan investering, hvorfor Movia og Region Sjælland ikke på kort sigt ønsker at reaktivere strækningen. Det anbefales dog samtidig at de kommunale myndigheder, i deres planlægning af den kommende udnyttelse af banestrækningen, ikke foranlediger foranstaltninger der hindrer at strækningen engang i fremtiden igen kan bruges til trafikal infrastruktur, herunder hører bortgravning - gennembrydning af banetracéen samt fraskødelse af arealerne iøvrigt. Ændringer, på nuværende tidspunkt, bør udelukende omfatte fjernelse af skinner og sveller. Det vil være i alle planmyndigheders interesse at eksisterende muligheder for udbygning af trafikforbindelserne imellem byerne bevares. Sådan lød Movia´s anbefaling i store træk, så må tiden vise om også Slagelse kommune er enig.
[ Real-Life-Tog ]
MZ 4
[Mikkel - 18/12/2008 22:40 ]
Nogen der har billeder af begge dele ?
[ Aktiviteter ]
Hjælp til download af Køf
[knudbe - 18/12/2008 22:02 ]
Eller også laver man en lille aktivitet, hvor man placerer nogle vogne rundt omkring som man så kan samle til en stamme med sin køf :)
[ Aktiviteter ]
Hjælp til download af Køf
[PB - 18/12/2008 21:31 ]
Så kan det være en idé at skaffe dig et program, der kan lave consist filer. Hertil findes bl.a. Conbuilder, som jeg bruger, og noget, der hedder Convoi. Find tråden "Conbuilder alternativ" her på forum. Der er nogle links til convoi :) MSTS Editors & tools kan også sætte en consist sammen, men det er en lidt mere besværligt.

næste 5 beskeder
tidligere 5 beskeder

* Tilbage til forsiden *