wap.tog-sim.dk
Seneste forumindlæg
[ Real-Life-Tog ]
IC4 kommer snart
[FC-leder - 23/04/2009 10:36 ]
Ritzau igår: "Selvom DSB sidste år opstillede et succeskriterium om, at 14 nye IC4-tog skulle være godkendt og sat i drift mellem landsdelene inden udgangen af maj i år, siger DSB's direktør Søren Eriksen nu, at det kan tage længere tid at få togene i drift. Hvis det altså overhovedet lykkes for den italienske leverandør, Ansaldobreda, at leve op til det ultimatum, som DSB har stillet. - Det er for tidligt at bedømme, om de efterlever vores ultimatum. Det har vi først fakta om ved udgangen af maj, siger Søren Eriksen til Ritzau. DSB bestilte oprindeligt 83 togsæt, men efter at Ansaldobreda blev forsinket med leveringen, stillede statsbanerne togfabrikanten et ultimatum. Inden udgangen af maj i år skal italienerne have leveret 14 af de bestilte togsæt, ellers annullerer DSB milliardordren. Togene er ankommet til Danmark for få uger siden, og Ansaldobreda har ansøgt Trafikstyrelsen om godkendelse af dem. Men derfra og til, at DSB overtager dem, kan der sagtens være lang vej, understreger Søren Eriksen. Skulle det lykkes for italienerne at leve op til DSB's krav, vil alle tog dog ikke blive sat i drift med det samme. Inden DSB vil satse helt på de nye tog og sætte dem ind i fuld skala, skal de være sikre på, at alle tog virker, at alle børnesygdomme er luget ud, og at der er uddannet tilstrækkeligt med personale til at betjene dem. - Det vil kunne ske successivt efter udgangen af maj. Det vil ske hen over sommeren og efteråret, siger Søren Eriksen. Sidste år, den 7. august, skrev DSB ellers følgende i en pressemeddelelse: "Ansaldobreda har fået en frist til maj 2009. Til den tid skal for det første alle 14 enkeltkørende IC4-togsæt være godkendt og sat i drift mellem landsdelene. For det andet skal der på denne dato være leveret mindst ét togsæt, som er godkendt og opfylder samtlige kontraktens bestemmelser, herunder kravet om at kunne koble flere togsæt sammen". Socialdemokraternes trafikordfører, Magnus Heunicke, er utilfreds med udsigten til endnu længere ventetid på de nye tog - som i forvejen er mere end fem år forsinkede. - Det er en ny forklaring for os. Hvis det nu først bliver hen over sommeren, så er det ikke godt nok. Vi mangler akut tog, siger han. Dansk Folkeparti er på linje med Socialdemokraterne. - Vi er nødt til at slå fast, at når vi har fået togene, så vil vi også ud at køre i dem til glæde og gavn for passagererne - jeg synes, de har ventet længe nok, siger Dansk Folkepartis trafikordfører Kim Christiansen til DR Nyheder"
[ Aktiviteter ]
Ny aktivitet herfra til DK2000H - i flere dele..
[KimEast - 23/04/2009 03:15 ]
Ok, her er materiel-listen: Fra URL : Download areas, og File-Suche. Søg på D_Samms, og find D_Samms709 V.3, den skal bruges! efter udpakning på skrivebord er det UNDER-mappen, og ikke hoved-mappen, der skal i TRAINSET. - Fra URL skal bruges: Diesel: (side 1) ARRIVA Lint - (s.4) Lynette VNJ - (s.6) VNJ MY1158 - DSB TjenesteLok.1108 - DSB Tjenestelok.1135 - VLTJ M28 og (s.9) MZ1457 og MZ1461. og HFHJM228 . samt SBT5 .-- GODSVOGNE: Aalborg Portland - Kommunekemi Tankv. - Primagaz Graa + gul +gul2. PASS.VOGNE: DSB WRm. EL-LOKO: (s.1) DSBEG3101 + RailonEG3110 . --- >Fra URL Godsvogne: ASGTransport - BPTankvogn (begge 2) - CargexContainer - Cargowaggon - DanTransport - DanskeFragtmænd. -- PASS.VOGNE: 14DSBPersonvogne.. Banetjenestens ABns+Bd+Bf+BN+Hjælpevogn3. --. LOKOMOTIVER: Benedanmarks Liftvogn + MO1953. -- TOGSÆT: DSB IC3VIA Regionalt V.3 -- (s.3) VNJ Lynetter komplet. --- Dette skulle være det der bruges! --- Så dem der er interesserede, kan jo starte med at hente disse ting.. Husk! Det er undermappen der skal i TRAINSET... OBS! Testere skal lige fortælle deres email adresse, så selve aktivitets-filen kan smides over..NÅR jeg er klar!! Og det fortæller jeg herinde ... ;) Skal lige ha banket MSTS på plads, så den lystrer!! :lol:
[ Real-Life-Tog ]
MY 1157 + 3 MX i Roskilde
[FC-leder - 22/04/2009 23:55 ]
H-783 skrev: Ved ikke om der nogen som har været i Roskilde på det sidste, men Contec MY 1157 holder pt på arbejdssporet sammen med Contec MX (tidligere Nordjysk Jernbane)? I dag holdte så to MX´ere (tid Nordjysk & VL) mere fra Contec på spor 6. Nogen der ved hvad Contec laver med alle deres maskiner i Roskilde fortiden? Lige for at ret skal være ret, så tilhører MY1157 Railcare... ;)
[ Generelt ]
DSB ET class?
[denuvindne - 22/04/2009 23:19 ]
hvordan kan du hente derfra ? den siger til mig at siden er nede og linket er dødt når jeg prøver og hente noget ned ?
[ Generelt ]
ME og MR/MRD samt DK ruter
[denuvindne - 22/04/2009 23:15 ]
linket er dødt?

næste 5 beskeder
tidligere 5 beskeder

* Tilbage til forsiden *