wap.tog-sim.dk
Seneste forumindlæg
[ Real-Life-Tog ]
Lille kontroller i EG
[Tjalfe - 14/05/2009 00:13 ]
IntercityDK skrev: ahh okay, så det vil sige, at man faktisk kan regulere sin "faste" fart med nogle km/t ved brug af den funktion? Altså man kan finpudse sin faste fart? Håber det er forståeligt det jeg skriver, forstår det knap nok selv! Ikke nødvendigvis finpudse, men indstille sin ønskede hastighed. Sættes den på 120 km/t, vil toget holde 120 (hvis der er traktion på selvfølgelig). Systemet er en intelligent fartpilot.
[ Real-Life-Tog ]
Lille kontroller i EG
[Tjalfe - 14/05/2009 00:10 ]
AFB er tysk og betyder "Automatisches Fahren und Bremsen". I betjeningsvildledningen til 605 beskrives det således: "Automatisk hastighedsreference. Med indstillinger fra V0 (0 km/t.) til Vmax (Maks. hastighed) angives den ønskede hastighed." Og en lidt mere teknisk udredning fra 605: Med trækkraftvælgeren eller AFBen indstilles en ønsket værdi, som Master-ZSG (togcomputer) sender videre over til MVB-bussen (intern tog-bus) til ASGen (traktions-computer). ASGen sender værdien for ønsket ydelse til generatoren. Når generatoren skal yde mere, skal PIM (Power interface-modul) øge omdrejningerne på motoren. Ved kørsel med AFB styrer ZSGen den ønskede traktion og bremsning. Den ønskede bremsekraft er kun gyldig så længe førerbremseventilen står i kørestilling. Indledes der en manuel bremsning med førerbremseventilen, overtager Master-BSGen (Zugbremsmanager) igen kontrollen med bremsningen.
[ Real-Life-Tog ]
Lille kontroller i EG
[IntercityDK - 13/05/2009 23:06 ]
ahh okay, så det vil sige, at man faktisk kan regulere sin "faste" fart med nogle km/t ved brug af den funktion? Altså man kan finpudse sin faste fart? Håber det er forståeligt det jeg skriver, forstår det knap nok selv!
[ Real-Life-Tog ]
Lille kontroller i EG
[Rasmus - 13/05/2009 19:54 ]
man sætter den ønskede hastighed med håndtaget, så der kan reguleres op og ned med samme håndtag

næste 5 beskeder
tidligere 5 beskeder

* Tilbage til forsiden *