wap.tog-sim.dk
Seneste forumindlæg
[ Real-Life-Tog ]
Skærvetog i Aalborg?
[IntercityDK - 02/06/2009 11:50 ]
Hej Jeg nåede lige at se, hva jeg mener var et skærvetog, holde på Ab i min forbifart på broen ved Nykærvej. Jeg mener lige at ku skimte det var en MZ der var spændt for. Nogen der ved hva den laver her i byen og hvor den ska hen af?
[ Real-Life-Tog ]
Forbikørsel af station
[HenrHans - 02/06/2009 11:32 ]
TorbenD skrev: Hej. :) Som hovedregel stanser man, men 9 ud af 10 tilfælde forsætter man til næste station, da det kan være en ganske svær manøvre og komme tilbage pga. de mange signaler som man har kørt forbi. :oops: Det er heller ikke lige til at komme tilbage, da lokofører skal skifte fører rum. :o Så generelt forsætter man til næste station. Der ved er der desværre nogle sure passager :evil: men de kommer ikke til og betale ekstra for den ekstra service. :oops: :P TorbenD Det vil med sikkerhed også opstå fejl i sikringsanlægget hvis et tog begynder at rykke tilbage. Den automatiske togvejsopløsning vil stoppe og togvejen skal nødopløses. For flere år siden så jeg et intercitytog med B-vogne køre for langt i Vejen, lokoføren valgte at 'rykke tilbage', men det mens passagerudvekslingen var påbegyndt - det skabte en del farlige situationer. /Henrik
[ Materiel ]
IC4-billeder
[eg3104 - 02/06/2009 10:57 ]
Sølvpilen skrev: Jeg tror bl.a. at det skyldes sneen, som ligger på den til højre. ......og at billedet er taget fra en skjæv vinkel. mvh Marc
[ Materiel ]
IC4-billeder
[Sølvpilen - 02/06/2009 10:53 ]
Jeg tror bl.a. at det skyldes sneen, som ligger på den til højre.
[ Real-Life-Tog ]
Forbikørsel af station
[lbr40 - 02/06/2009 10:45 ]
Det med at standse (bremse ned) på en station synes jeg er lidt underligt. F.ex. bremser S-togene "noget kraftigt" mange gange, hvorimod IC3 bremser mere roligt. Den bedste nedbremsnig, jeg kender, er de tyske IC og ICE-tog. Fra start til slut er det en jævn nedbremsning hver gang, jeg har været med dem som passager.

næste 5 beskeder
tidligere 5 beskeder

* Tilbage til forsiden *